LISTA primarilor din judetul Botosani

Trei dintre ei au fost alesi in urma cu 16 ani si au primit votul oamenilor din comunele lor pentru a cincia oara consecutiv. Cel de-al patrulea lucreaza de 20 de ani in administratie, insa patru mandate a fost primar si unul viceprimar.

Primarii cu cinci mandate la activ sunt: Ioan Toma de la Braesti, Angela Toma Gradinaru de la George Enescu, Viorel Atomei de la Hudesti si Florin Olaru de la Rauseni.
Ioan Toma, Angela Toma Gradinaru si Florin Olaru sunt primari din 1996, fara intrerupere, iar Viorel Atomei din 1990, insa in perioada 1996-2000 a fost viceprimar.
Alti zece primari se afla la al patrulea mandat consecutiv. Este vorba de Stefanel Rusu (Stefanesti), Costinel Ciubotaru (Sulita), Sebastian Ionel Marticariu (Atiubieni), Stefan Cojocariu (Dimacheni), Viorel Relinschi (Santa Mare), Gica Iliescu (Gorbanesti), Voicu Murariu (Vladeni), Ioan Gaidur (Nicseni), Romica Magopet (Ibanesti) si Viorel Lozneanu (Lozna).

Iata si lista primarilor alesi in urma alegerilor locale din 10 iunie 2012:
Adaseni: Drasleuca Constantin (MPB – primul mandat)
Albesti: Amarandei Mihai (MPB – al treilea mandat)
Avrameni: Bucatariu Ioan (MPB – primul mandat)
Baluseni: Stratulat Neculai (USL – al treilea mandat)
Blandesti: Ciobanu Eugen (USL – al treilea mandat)
Braesti: Toma Ioan (USL – al cincilea mandat)
Broscauti: Romaniuc Ioan (USL – al treilea)
Candesti: Ciornodolea Constantin (USL – al treilea mandat)
Calarasi: Vrajotis Elena (MPB – al doilea mandat)
Concesti: Nazare Costel (USL – primul mandat)
Copalau: Ivanov Ciprian (MPB – al doilea mandat)
Cordareni: Dumitras Constantin (USL – al doilea mandat)
Corlateni: Butincu Valentin-Corneliu (MPB – al doilea mandat)
Corni: Dorneanu DOREL (MPB – al doilea mandat)
Cosula: Acatrinei Mircia (USL – al treilea mandat)
Cotusca: Vezeteu Dan (PNL – primul mandat)
Cristesti: Aciobanitei Ioan (MPB – al doilea mandat)
Cristinesti: Stredie Marinel (MPB -al treilea mandat)
Curtesti: Vitel Dumitru (USL – al doilea mandat)
Dangeni: Rotundu Catalin-Gheorghe (MPB – primul mandat)
Dersca: Romanescu Fanica (MPB – al doilea mandat)
Dimacheni: Cojocariu Stefan (USL – al patrulea mandat)
Dobarceni: Livinschi Radu (MPB – primul mandat)
Draguseni: Cucu Neculai (MPB – al treilea mandat)
Durnesti: Sasu Vasile (PNL – al doilea mandat)
Frumusica: Radeanu Constantin (USL – al doilea mandat)
George Enescu: Toma-Gradinaru Angela (MPB – al cincilea mandat)
Gorbanesti: Iliescu Gica (USL – al patrulea mandat)
Havarna: Jitareanu Gheorghe (USL – al treilea mandat)
Hanesti: Matei Costel (MPB – al treilea mandat)
Hiliseu-Horia: Butnaru Ioan (MPB – primul mandat)
Hlipiceni: Luchian Gheorghe-Marian (MPB – al doilea mandat)
Hudesti: Atomei Viorel (USL – al cincilea mandat)
Ibanesti: Magopet Romica (MPB – al treilea mandat)
Leorda: Dulgheru Atefan (PNL – primul mandat)
Lozna: Lozneanu Viorel (USL – al patrulea mandat)
Lunca: Marcu Marcel (MPB – al treilea mandat)
Manoleasa: Mircea Mihai (USL – al doilea mandat)
Mihai Eminescu: Gireada Aneta (USL – primul mandat)
Mihaileni: Barbacariu Ioan-Laurentiu (USL – al doilea mandat)
Mihalaseni: Buraga Gianin Loredan: (MPB – al doilea mandat)
Mileanca: Ursachi Ioan (USL – al doilea mandat)
Mitoc: Scutariu Sorin (PC – primul mandat)
Municipiul Botosani: Portariuc Ovidiu-Iulian (USL – primul mandat)
Municipiul Dorohoi: Alexandrescu Dorin (USL – al doilea mandat)
Nicseni: Gaidur Ioan (USL – al patrulea mandat)
Oras Bucecea: Timpau Andron (USL – al treilea mandat)
Oras Darabani: Arosoaie Corneliu (USL – al doilea mandat)
Oras Flamanzi: Oloeriu Dan (USL – primul mandat)
Oras Saveni: Tirzioru Petru Relu (USL – al doilea mandat)
Oras Stefanesti: Rusu Stefanel (USL – al patrulea mandat)
Paltinis: Romanescu Costel (USL – al treilea mandat)
Pomarla: Chelariu Dumitru (MPB – al treilea mandat)
Prajeni: Raileanu Alexandru (USL – primul mandat)
Rachiti: Iacob Gheorghe (USL – primul mandat)
Radauti-Prut: Nichiteanu Viorel (PNL – al doilea mandat)
Rauseni: Olaru Florin (MPB – al cincilea mandat)
Ripiceni: Talef Gabriel-Florin (MPB – primul mandat)
Roma: Barliga Gheorghe (PSD – primul mandat)
Romanesti: Hutanu Gheorghe (USL – al treilea mandat)
Santa Mare: Relinschi Viorel (USL – al patrulea mandat)
Stauceni: Epuras Cozmin-Iulian (MPB – al treilea mandat)
Suharau: Chelariu Marcel (USL – al treilea mandat)
Sulita: Ciubotariu Costinel (MPB – al patrulea mandat)
Sendriceni: Nistor Petrica (USL – al treilea mandat)
Stiubieni: Merticariu Ionel-Sebastian (USL – al patrulea mandat)
Todireni: Toma Petru (USL – al doilea mandat)
Trusesti: Puruhniuc Mihai (MPB – al doilea mandat)
Tudora: Petria Mihai (PSD – primul mandat)
Ungureni: Ivanache Ilie (USL – al doilea mandat)
Unteni: Timisag Dumitru (USL – al doilea mandat)
Vaculesti: Ginga Sorin-Marian (USL – primul mandat)
Viisoara: Hurmuz Daniel Ionel (MPB – al treilea mandat)
Virfu Cimpului: Ungureanu Aurel (USL – al doilea mandat)
Vladeni: Murariu Voicu (USL – al patrulea mandat)
Vlasinesti: Trufin Lucian (USL – al doilea mandat)
Vorniceni: Leampar Toader (MPB – primul mandat)
Vorona: Stefan Aurel (USL – al treilea mandat)

LĂSAȚI UN MESAJ

Moderarea comentariilor este activată. Poate dura ceva timp până ce comentariul tău va fi aprobat.

Politica de comentarii : Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material.


Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.


Site-ul http://www.reporterul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.