LAUREATII FESTIVALULUI „DORULE, FLOARE DE ROUA”

Casa de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani in colaborare cu Inspectoratul Scolar al Judeţului Botosani si Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor”, au desfasurat in perioada 08 – 10 mai 2015, cea de a XIII – a editie a Festivalului judetean de folclor „DORULE, FLOARE DE ROUA”

Concurentii, respectiv solistii vocali, solistii instrumentisti, si grupurile vocale, au fost acompaniati de Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor”, dirijor Ciprian Potoroaca, manager Dan Dobosi.

La aceasta editie au fost inscrise 15  licee din judetul Botosani.

Pe scena Casei de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani au evoluat peste 350 de artisti liceeni la cele 7 sectiuni ale festivalului:                 

– solisti vocali,
– solisti instrumentisti
– grupuri vocale fete
– grupuri vocale baieti
– grupuri vocale mixte
– formatii de jocuri populare baieti
– formatii de jocuri populare mixte

Juriul celei de a XIII – a editie a Festivalului – concurs de interpretare a cântecului si jocului popular moldovenesc „DORULE, FLOARE DE ROUA” a fost alcatuit din:

1.    IOAN CRISTEA – Secretar General al A.N.C.C.S.R si Director al CCS Arad
2.    DAN DOBOSI – Manager, Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor”
3.    Pof. MARCEL DUPU – Director, Palatul Copiilor Botosani
4.    CIPRIAN POTOROACA – Dirijor, Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor”
5.    COSTINEL LEONTE – Maestru Coregraf

In Spectacolul de Gala au participat:

–    Orchestra „Mugurelul” a Clubului Copiilor Dorohoi condusa de prof. Marcel Dupu, care impreuna cu Ansamblul de jocuri populare „Margineanca al Casei de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani au prezentat un scurt progam de cantece si jocuri populare.
–    Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor, dirijor, Ciprian Potoroaca.
–    Alaturi de Orchestra Populara „Rapsozii Botosanilor au evoluat: Ansamblul de jocuri populare „Margineanca” al Casei de Cultura a Sindicatelor „Nicolae Iorga” Botosani care la aceasta editie a prezentat in premiera o suita de jocuri populare din zona Olteniei, coregrafia Valentin Rau, conducerea muzicala Ciprian Potoroaca, Elevii Liceului de Arta „Stefan Luchian” Botosani si Laureatii ai editiilor precedente.

LAUREATII CELEI DE A XIII – A EDITIE A FESTIVALULUI DE FOLCLOR „DORULE, FLOARE DE ROUA” 2015

Clasamentul pe licee

Locul I  –  Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani
Locul II –  Liceul Tehnologic „Stefan cel Mare si Sfânt” Vorona
Locul III – Colegiul Economic „Octav Onicescu” Botosani
Mentiune – Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Gheorghe” Botosani

1.    Sectiunea solisti vocali

Locul I  – Dutcovschi Cosmina Stefana- Colegiul National “Grigore Ghica” Dorohoi
Locul II – Manastireanu Luminita Andreea – Liceul Toretic „Dr. Micai Ciuca” Saveni
Locul II – Cojocariu Andreea  – Liceul Tehnologic „Stefan cel Mare si Sfânt” Vorona
Locul III – Airinei Andreea – Colegiul National “Grigore Ghica” Dorohoi
Mentiune – Filote Madalin Cosmin – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani

2.    Sectiunea solisti instrumentisti

Locul I   – Panciuc Andrei, trompeta – Liceul „Regina Maria” Dorohoi
Locul I   – Stefan Gabriel, trompeta – Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani
Locul II – Albota Elefterios Constantinos, acordeon – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani
Locul III – Matei Andrei, fluier – Liceul „Dimitrie Cantemir” Darabani
Mentiune – Petrisoru Bogdan, clarinet – Liceul Tehnologic „Stefan cel Mare si Sfânt” Vorona
Mentiune – Prisacaru Iulian, trompeta – Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botosani

3.    Sectiunea grupuri vocale fete

Locul I  – Grupul vocal de fete – Colegiul National „Grigore Ghica” Dorohoi
Locul II – Grupul vocal de fete – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani
Locul II – Grupul vocal de fete – Liceul Tehnologic „Stefan cel Mare si Sfânt” Vorona
Locul III – Grupul vocal de fete – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botosani
Mentiune – Grupul vocal de fete – Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani

4.    Sectiunea grupuri vocale baieti

Locul III – Grupul vocal de baieti – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani
Mentiune – Grupul vocal de baieti – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botosani

5.    Sectiunea grupuri vocale mixte

Locul II – Grupul vocal mixt – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botosani
Locul III – Grupul vocal mixt – Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Sf. Gheorghe” Botosani
Mentiune – Grupul vocal mixt – Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani

6.    Sectiunea formatii de jocuri populare baieti

Locul I  – Formatia de jocuri populare baieti  – Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani
Locul I  – Formatia de jocuri populare baieti – Liceul Tehnologic „Stefan cel Mare si Sfânt” Vorona
Locul III –  Formatia de jocuri populare baieti “Hermes” – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botosani
Mentiune – Formatia de jocuri populare baieti “Dorulet” – Liceul “Dimitrie Negreanu” Botosani

7.    Sectiunea formatii de jocuri populare mixte

Locul I  – Formatia de jocuri populare mixte „Stejarelul”-  Colegiul National “Mihai Eminescu” Botosani
Locul II – Formatia de jocuri populare mixte – Liceul Tehnologic Cotusca
Locul III – Formatia de jocuri populare mixte “Hermes” – Colegiul Economic “Octav Onicescu” Botosani

LĂSAȚI UN MESAJ

Politica de comentarii : Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material.


Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.


Site-ul http://www.reporterul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.