FC Botoșani – FC Voluntari 1-1. Moldovenii au terminat partida cu un om în minus (VIDEO)

FC Botoşani şi FC Voluntari au remizat, 1-1, într-un duel contând pentru etapa a doua din returul Ligii 1, transmis în direct pe Look Sport şi platforma PrimaPlay.ro.

Oaspeții au început ceva mai bine jocul și au împins ușor liniile, însă prima mare ocazie le-a aparținut botoșănenilor, în urma unei faze fixe. În minutul 26, Edjouma s-a desprins bine la un corner, dar a trimis foarte puţin pe lângă poartă.

De marcat au făcut-o însă ilfovenii, la prima lor situație serioasă de gol, în minutul 35. Atunci, Marcelo Lopes a scăpat în flanc și a trimis o pasă excelentă în faţa porţii, iar Vadim Raţă a reluat direct în plasă. Până la pauză nu s-a mai petrecut nimic notabil, astfel că oaspeții conduceau la pauză cu 1-0.

Repriza secundă le-a aparținut însă moldovenilor, care au început tar și au egalat rapid, în minutul 49, prin Edjouma. Francezul a fost cel care a trimis perfect cu capul, la colţul lung, o minge deviată de un coechipier, în urma unui corner.

Paradoxal, în loc să forțeze victoria, gazdele au lăsat impresia că nu mai au energie, iar FC Voluntari a echilibrat din nou jocul. Chiar și așa, FC Botoșani a trecut pe lângă golul victoriei, în minutul 72, când Târcoveanu a trimis un şut foarte bun de la distanţă, dar nu a reușit să-l învingă pe Popa.

Același Târcoveanu, intrat pe teren abia în minutul 67, a fost eliminat 10 minute mai târziu, când a văzut al doilea galben pentru un fault dur, astfel că moldovenii au rămas în 10. FC Voluntari a căutat să profite de omul în plus și să lovească decisiv, dar singura mare ocazie avută pe final, în penultimul minut, a fost irosită de Marcelo Lopes, care nu a putut să înscrie din poziția de 1 la 1 cu portarul Popa, pe care l-a făcut mare.

S-a terminat în cele din urmă 1-1, rezultat echitabil după aspectul jocului, chiar dacă gazdele au contestat vehement arbitrajul.

Cu acest punct, FC Voluntari a ajuns la 29 de puncte și a urcat pe poziția a treia în Casa Liga 1, având un punct peste CSU Craiova. De cealaltă parte, Botoșaniul a făcut 28 de puncte și a urcat pe locul 6.

Sursa: Look Sport