FC BOTOSANI – PANDURII TG. JIU 2-1! Un meci in care oaspetii au retrogradat in minutul 94! (FOTO)

Ultima etapa din acest sezon fotbalistic pentru FC Botosani a fost cu multa emotie, patima, tristete si bucurie. Cam asa poate fi prezentat pe scurt partida dintre FC Botosani si Pandurii Targu Jiu, incheiata cu cu scorulde 2-1.

Chiar daca multi dintre suporteri dadeau un rezultat de X2, insa realitatea de pe teren a demontat si acele comentarii in care se spunea ca meciul va fi lasat oaspetilor de la Targu Jiu pentru a nu retrograda.

Inca din primul minut s-a vazut ca elevii lui Leo Grozavu sunt determinati sa castige. Au dominat partida, cea mai mare parte s-a jucat in jumatatea oaspetilor, de parca cei de la FC Botosani luptau pentru evitarea retrogradarii. Si suturile pe poarta, cu „nemiluita”, nu aveau nicio finalitate care sa se vada pe tabela de scor, de parca gazdele erau „blestemate” sa nu marcheze nici in ultima partida din acest sezon fotbalistic.

Pauza meciului vine cu o dezamagire pentru suporteri pentru ca nu au vazut golul mult asteptat.

Dar a doua repriza anunta una foarte agitata si plina de surprize. Cu timpul tot trecea in favoarea oaspetilor, pentru ca, in acelasi timp, Poli Timisoara egalase la Gaz Metan Medias, tensiunea era tot mai mare in randul gazdelor. Leo Grozavu face mai multe schimbari: Fulop in locul lui Morutan, Endrick il inlocuieste pe Bordeianu iar Herghelegiu in schimba pe Kuku.

Cu cat se apropia finalul partdidei, cu atat si presiunea pe jucatorii de la FC Botosani era tot mai mare, fiindca suporterii isi doreau victoria. Si a venit minutul 88, cand Golofca suteaza din interiorul careului in poarta aparata de Laurentiu Popescu. In schimb, bucuria suporterilor nu a durat decat doua minute, cand Florin Ilie egaleaza dupa un corner.

Si pentru ca inainte de egalare, echipa de arbitraj aratase 6 minute de prelungiri, sanse pentru gazde sa mai dea un gol erau indeajuns. Insa si tensiunea de pe teren devenise foarte mare. Dar a venit minutul 94, care a pecetluit soarta echipei Pandurii Tg. Jiu. Retrogradrea. Dupa golul marcat de Lorand Fulop, oaspetii au devenit agresivi provocand si un incident finalizat cu cartonas rosu pentru Mihai Roman si eliminarea de pe teren a preparatorului fizic de la FC Botosani, Ovidiu Chiribici.

Cu toate ca s-au anuntat 6 minute de prelungiri, acestea au fost mult mai multe, totusi partida s-a incheiat asa cum si-au dorit atat jucatorii, cat si suporterii.

Aceasta partida a fost si ultima pentru Leo Grozavu pe banca tehnica de la FC Botosani. El a anuntat ca nu si-a prelungit contractul, asa ca in locul lui va veni Costel Enache.

Pe Stadionul Municipal au fost prezenti in jur de 2.500 de spectatori.

FC BOTOSANI: Alberto Cobrea, Andrei Patache (cpt.), Andrei Burca, Razvan Tincu, Nicolae Musat, Mihai Roman, Gabi Vasvari, Mihai Bordeianu, Catalin Golofca, Olimpiu Morutan si Benjamin Kuku.

Rezerve: Raul Avram, Florin Plamada, Alin Carstocea, Andrei Hergheligiu, Endrick Dos Santos, Claudiu Juncanaru si Lorand Fulop.

PANDURII TG. JIU: Laurentiu Popescu, Ciprian Negoiţa, Cornel Ene, Da Silva, Marian Busu (cpt.), Ionut Cioinac, Bogdan Zaina, Petrut Firtulescu, Paul Pacurar, Florin Hlistei, Dorin Negrut.

Rezervele: Razvan Stanca, Samson Nwabueze, Florin Ilie, Daniel Stana, Yasin Hamed, Adelina Parcalabu si Gabriel Dodoi.

Intr-un sector al tribunei oficiale s-a aflat si Costel Enache, viitorul antrenor al FC Botosani, alaturi de un jucator brazilian, aflat in probe deocamdata.

Politica de comentarii : Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material.

Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul http://www.reporterul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.