FC Botosani – Poli Iasi: 1-3. Un meci cu 4 goluri, 4 cartonase rosii si 6 cartonase galbene! (FOTO)

FC Botosani a fost invinsa de rivala de la Iasi, care a profitat din de cele doua eliminari ale botosanenilor in prima repriza.

Scorul a fost deschis in minutul 23 dupa executia lui Bole din lovitura libera de la marginea careului de 16 metri, lateral stanga.

Imediat dupa primirea golului, in doar 10 minute, George Miron a vazut doua cartonase galbene si, astfel, a fost trimis la cabine. Al doilea avertisment a venit in urma unui fault in careu la Bole. Andrei Cristea a executat penalty-ul si a dus scorul la 2-0.

In minutul 39, Golofca a fost trimis si el la cabine dupa un gest golanesc. Acesta i-a aplicat un cot in figura lui Sato fara ca mingea sa fie in jurul lor.

Bole si-a mai trecut o data numele pe lista marcatorilor in minutul 61, cand a fost gasit perfect de o centrare a lui Cristea.

Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Andrei Burca dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, cand mai erau 20 de minute de joc.

In prelungirile partidei, Frasinescu a vazut al doilea galben pentru tragere de timp si a plecat mai devreme la cabine.

Ciucur a cautat si el cartonasul rosu cand s-a luat la cearta cu Gabriel Vasvari. In prima faza, a vazut galbenul pentru fault, iar apoi l-a primit si pe al doilea pentru scandalul de pe teren.

Ambele eliminari ale iesenilor au parut premeditate. Astfel, Ciucur si Frasinescu vor fi suspendati in meciul din Cupa Romaniei, cu CFR Cluj, insa vor putea juca in partida din campionat cu Dinamo.

„Botosaniul nu si-a creat nicio ocazie, am reusit sa marcam de doua ori in prima repriza si pe fondul nervozitaţii celor de la Botosani, au ramas in noua oameni si a fost mult mai usor pentru noi. In repriza a doua mi-as fi dorit sa mai marcam, le-am cerut jucatorilor acest lucru. Dupa golul trei a intervenit relaxarea. Chiar am avut o discuţie cu ei si i-am certat puţin”, a declarat, dupa meci, antrenorul principal de la Poli Iasi, Eugen Neagoe.

„Daca la meciurile trecute avem scuza ca poate am fost dezavantajaţi in mod flagrant, de data asta nu mai avem ce comenta. Nu am vazut faza cu Golofca, el se jura ca nu a facut mare lucru, a fost eliminat. S-a creat si o psihoza, toata lumea cand vine la Botosani parca vine pe un alt taram, se asteapta ca toata lumea sa sara la gat, sa loveasca. Din pacate ii avem pe cei doi siamezi care iau cartonase rosii. Iasiul a ajuns prima oara la poarta noastra in minutul 23. La primul sut din lovitura libera am primit gol. Al doilea, penalty. Am incercat sa facem si niste schimbari in echipa, sa mai venim cu samge proaspat”, a spus Leo Grozavu, antrenorul principal de la FC Botosani, la finalul partidei FC Botosani – Poli Iasi, inchetiat cu scorul de 1-3.

Dupa acest joc, FC Botosani ramane pe locul 7, cu 25 de puncte, in timp ce Poli Iasi acumuleaza 22 de puncte si se afla pe pozitia a 11-a.

Echipele de start:

FC Botosani: Iliev – Patache, Miron, Burca, Musat – Barbosa, Vasvari, Greu – Golofca, Elek, M. Roman

Poli Iasi: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Sato – V. Gheorghe, A. Cretu – Bole, Ștefanescu, Ciucur – Cristea