CUPA LIGII. FC Botosani-Steaua: 0-2. Un meci al ambitiilor

FC Botosani si Steaua se intalnesc din nou in acest sezon, dar de aceasta data pentru a juca in sferturile de finala ale Cupei Ligii.

Pana acum, Steaua a castigat primele doua editii ale Cupei Ligii, o data cu Costel Galca pe banca tehnica si o data sub comanda lui Laurentiu Reghecampf.  Vicecampioana a intrat in competitie direct in faza sferturilor de finala, la fel ca Astra. Primul adversar al Stelei este FC Botosani, formatie cu care Steaua s-a mai intalnit in acest sezon.

Cele doua au mai jucat, in luna august, tot la FC Botosani. Steaua s-a impus atunci, scor 2-0.

Proaspat transferati, Eduard Stancioiu, Moke si Jakolis sunt titulari intr-un meci in care antrenorul Stelei isi va menaja piesele grele pentru duelul cu Astra, din acest weekend.

In schimb, Leo Grozavu, antrenorul principal de la FC Botosani, a anuntat ca va aborda meciul contra vicecampioanei cu cel mai bun 11 pe care-l poate alinia.

„Este un meci oficial pe care incercam sa-l tratam cu toata seriozitatea, folosim cei mai buni jucatori pe care-i avem la ora actuala”, a spus Leo Grozavu, la conferinta de presa de dinaintea meciului.

ECHIPELE

FC Botosani: Calin Albut, Andrei Burca, Florin Plamada, Catalin Golofca, Gabriel Vasvari, Victor Astafei, Willie Barbosa, Mihai Roman, Nicolae Musat, Mihai Bordeianu, Alexandru Ichim. Antrenor: Leo Grozavu.

Rezerve: Raul Avram, Stelian Cucu, Andrei Patache, Istvan Fulop, Andrei Herghelegiu, Sergiu Popovici, Lorand Fulop.

Steaua: Andrei Stancioiu, Bogdan Mitrea, Dennis Man, Alexandru Tudorie, Munirus Sulley, Antonio Jakolis, Adnan Aganovic, Vlad Achim, Abro Moke, Ovidiu Popescu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Rezerve: Florin Nita, Gabriel Simion, Gabriel Tamas, Alin Tosca, Mario Mihai, Adrian Popa.

LIVETEXT

FINAL DE MECI

90+3 S-a fluierat sfarsitul partidei.

90′ Arbitrul anunta 3 minute de prelungiri.

90′ Mihai Roman suteaza de la marginea careului de 11 metri insa mingea trece pe langa poarta oaspetilor.

89′ Sergiu Popovici trimite spre poarta, dar scorul nu se schimba pe Stadionul Municipal.

87′ FC Botosani avanseaza in atac si Mihai Bordeianu reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

85′ Gabriel Vasvari (FC Botosani) prinde un sut, dar rateaza tinta.

84′ Cartonas galben pentru Gabriel Vasvari de la FC Botosani.

80′ FC Botosani trece la atac, dar este surprinsa in ofsaid.

78′ Cartonas rosu pentru Vlad Achim de la Steaua. Oaspetii raman fara un jucator.

76′ Istvan Fulop (FC Botosani) este primul la minge, dar lovitura sa de cap nu prinde poarta.

75′ Incursiunea lui Ovidiu Popescu (Steaua) este respinsa de defensiva celor de la FC Botosani.

75′ Plecat in atac, Fulop a preferat sa-i paseze lui Herghelegiu in loc sa suteze.

71′ Dubla schimbare la FC Botosani. Iese Golofca, care s-a cerut schimbat, si a intrat Istvan Fulop. Nicolae Musat este inlocuit cu Sergiu Popovici. Schimbare si la Steaua. Antonio Jakolis a fost inlocuit cu cu Gabriel Simion.

67′ Elevii lui Leo ataca permanent dar trimit mingea pe langa poarta. Cum a fost si faza cand Vasvari a trimis cu capul pe langa poarta aparata de Stancioiu.

66′ Doua cornere consecutive pentru gazde, dar acestea nu reusesc sa valorifice mingea.

62′ Arbitrul fluiera ofsaid la FC Botosani.

60′ Schimbare la FC Botosani.  Andrei Herghelegiu ia locul lui Florin Plamada.

59′ Lovitura libera pentru FC Botosani, dar Astafei trimite mingea putin peste poarta aparata de Stancioiu.

56′ FC Botosani avanseaza in atac si Gabriel Vasvari trage spre poarta. Steaua se descurca, lovitura este blocata de un aparator.

54′ Schimbare la Steaua. Gabriel Tamas ii ia locul lui Dennis Man.

51′ Bogdan Mitrea (Steaua) a primit cartonas galben.

49′ Gol! Jakolis a dat pasa de gol, iar Ovidiu Popescu a marcat. Steaua face 0-2.

47′ Sulley Sariki Muniru (Steaua) ia cartonas galben.

46′ Arbitrul a fluierat inceputul partii secunde.

PAUZA

45+1′ S-a fluierat pentru pauza.

45+1′ GOL! Alexandru Tudorie inscrie in poarta aparata de Albut. FC Botosani – Steaua 0-1.

45′ S-a anuntat un minut de prelungire.

42′ Lovitura de colt pentru Steaua, dar fara probleme pentru gazde.

36′ Meciul este intrerupt pentru ca Astafei a avut nevoie de interventia echipei medicale.

35′ Corner pentru FC Botosani, executat de Mihai Bordeianu, dar Golofca suteaza milimetric pe deasupra portii.

33′ Presiunea este tot mai mare pe teren. Suporterii gazdelor cer golul.

25′ Incercare a lui Antonio Jakolis la poarta gazdelor, dar nu e gol.

23′ Gazdele pun presiune pe jucatorii de la Steaua, acestia din urma fiind nevoiti sa stea numai in aparare, renuntand la jocul ofensiv.

22′ Victoras Astafei (FC Botosani) suteaza, dar nu, nu e gol.

11′ Cartonas galben pentru Mihai Roman de la FC Botosani.

8′  Cartonas galben pentru Vlad Achim de la Steaua.

5′ Adrian Viorel Cojocaru acorda corner pentru Steaua.

4′ Willie (FC Botosani) suteaza, dar rateaza tinta.

3′ Cartonas galben pentru Antonio Jakolis de la Steaua.

1′ Botosani incearca un atac, dar se fluiera ofsaid.