Home Sport CUPA ROMANIEI: Victorie chinuita pentru FC Botosani

CUPA ROMANIEI: Victorie chinuita pentru FC Botosani

Cele doua goluri ale echipei locale au venit in minutele de prelungiri, dupa un meci in care FC Botosani a jucat dezamagitor. Scorul final a fost de 2-0 pentru echipa antrenata de Cristi Popovici.

Miercuri, FC Botosani a intalnit Gloria Buzau in saisprezecimile Cupei Romaniei. Dupa 90 de de joc, echipa antrenata de Cristi Popovici nu a reusit sa marcheze. In schimb, prelungirile au adus si cele doua gouri marcate de Carjan (min.104) si Vraciu (min.110).

Cu toate ca s-a calificat in extremis, FC Botosani a dezamagit in saisprezecimile de finala ale competitie in care a debutat in Crang in fata mult mai modestei Gloria Buzau, echipa promovata la masa verde in liga secunda dupa imens scandal federal.

Meciurile disputate pina acum in 16-imile Cupei Romaniei au creat mari surprize: Sageata a fost eliminata de Chindia, echipa din liga a 3-a, U Cluj a pierdut la Ripensia, 1-2, formatia din liga a 5-a, iar CFR Cluj a fost eliminata de FC Brasov, 1-3.

Iata rezultatele:

MARTI

Vaslui – Metalul Resita 1-0 (Patulea 53)

Corona – SC Bacau 1-0 (Aguirre 21)

Dorohoi – Viitorul 0-3 (Axente 7, Al. Lazar 15, Gavra 86)

Chindia – Sageata 2-0 (Honciu 63, Cherchez 73)

Bihor – ACS Poli 0-1 (Barbut 73)

Ripensia -„U” Cluj 2-1 (Ciobai 13, Amagor 21 / Ursu 39)

Dinamo – Sanatatea Cluj 4-o (Zougoula 41, 48, Danciulescu 52, Rotariu 63)

MIERCURI

Petrolistul Boldesti – Gaz Metan 0-4 (Llullaku 41 -penalty, 90a2, Markovic 48, Avram 66)

Gloria Buzau – Botosani 0-2 dupa prelungiri (Cirjan 105, Vraciu 112)

Pandurii – Farul 4-0 (Alex dos Santos 2, Fayez Shamsine 28, 70, 74)

Brasov – CFR Cluj 3-1 (Aganovici 12, I. Rada autogol 17, Surdu penalty 90 / Piccolo penalty 55)

FC U Craiova – Petrolul 0-1 (Mustivar 18)