Home Sport Emoții la Dinamo-Rapid. Faza care le-a adus aminte „câinilor” de moartea lui...

Emoții la Dinamo-Rapid. Faza care le-a adus aminte „câinilor” de moartea lui Hâldan și Ekeng (VIDEO)

Meciul dintre Dinamo şi Rapid (scor 1-1) a oferit momente de panică în Ştefan cel Mare, în minutul 37, când mijlocașul gazdelor Alexandru Răuţă a acuzat probleme de respiraţie și s-a prăbușit.

Au urmat câteva minute în care i-a fost acordat primul ajutor, apoi dinamovistul a fost urcat în ambulanţă cu masca de oxigen pe faţă şi transportat la Spitalul Floreasca pentru a beneficia de ajutor de specialitate.

Suporterii și-au ținut respirația. Momentul le-a amintit de tragediile lui Hâldan și Ekeng, foști fotbaliști ai lui Dinamo, care și-au găsit sfârșitul pe teren. În total, meciul a fost întretupt circa 5 minute, însă acestea au părut o adevărată eternitate.
Odată reluat jocul, Mircea Rednic l-a introdus pe Cosmin Matei în locul lui Răuță.

La finalul meciului, Mircea Rednic a sintetizat într-o secundă spaima trăită.

„Am băgat o rugăciune repede”, a spus Mircea Rednic, la flash-interviul de după meci.

Dinamo – Rapid s-a terminat 1-1, iar „câinii” nu au mai câștigat de 10 etape. Dacă pe Rapid remiza a ajutat-o să urce un loc, pe 6, cu 22 de puncte, Dinamo rămâne penultima, cu doar 8 puncte.

Sursa: Look Sport