FC BOTOSANI – FC VIITORUL: 1-2. Elevii lui Leo Grozavu, coborati cu picioarele pe pamant

FC Botosani a pierdut pe teren propriu in fata Viitorului, in primul meci din etapa a VIII-a a Ligii 1. Gazdele au jucat cu un om in minus aproximativ 40 de minute, dupa eliminarea lui George Miron.

Relaxati si plini de aureola, elevii lui Leo Grozavu au fost readusi repede cu picioarele pe pamant. Echipa antrenata de Gheorghe Hagi a reusit sa „sparga gheata” pe Stadionul Municipal din Botosani. Tactica de joc a lui Gheorghe Hagi l-a luat prin surprindere pe Leo Grozavu.

In primele minute ale meciului jucatorii de la FC Botosani au inceput in forta. Chiar au avut si doua ocazii de gol. Insa FC Viitorul a reusit sa fructifice primul sut spre poarta aparata de Ilie. Astfel, in minutul 13, Chitu a deschis scorul dupa ce a preluat pasa trimisa de Benzar si a ramas singur cu Iliev, pe care l-a depasit cu un dribling pentru a relua in poarta goala.

Vazuti condusi pe tabela de scor, elevii lui Leo Grozavu au trecut la un atac furibund, amestecat si cu un joc dezorganizat. Dorinta de a intra in pauza macar cu un egal le-a fost indeplinita. Astfel, in minutul 39, Istvan Fulop a restabilit egalitatea, dupa o actiune pornita pe partea dreapta de Mihai Roman.

Inainte de pauza, FC Botosani a mai avut ocazii dar care nu au adus nicio modificare pe tabela de scor. Astafei a trecut cu usurinta de Boli, dar sutul sau a trecut departe de poarta aparata de Rimniceanu.

In a doua repriza, in minutul 52, George Miron vede al doilea cartonas galben, lasandu-si echipa in inferioritate numerica. Profitand de superioritate, FC Viitorul a mai punctat inca o data cu un sfert de ora inainte de final, cand Nimely a fost scapat din marcaj de Plamada si a reluat in poarta centrarea trimisa de Benzar (minutul 74).

Chiar daca Leo Grozavu a schimbat tectica de joc, scorul a ramas acelasi dupa epuizarea celor 90 de minute de joc.

In meciu cu FC Botosani, FC Viitorul a ultilizat 5 straini, cei mai multi de la promovarea din 2012.

ECHIPELE DE START

FC Botosani: Iliev – Patache, A. Burca, Miron, Popovici – Fulop, Vasvari, Cucu – M. Roman, Matulevicius, Astafei.

FC Viitorul: Rimniceanu – Benzar, Tiru, Boli, Mitache – Carp, Brandan – G. Iancu, Daniel Lopez, Nimely – Chitu.

LIVETEXT

FINAL DE MECI

90′ S-a fluierat finalul meciului. Scor: 1-2.

90’+4 Catalin Golofca trage spre poarta aparata de Rimniceanu, dar scorul ramane acelasi.

90′ Se anunta 4 minute de prelungire.

90′ Romario Benzar (FC Viitorul) bate un corner.

89′ Alex Nimely de la FC Viitorul reuseste un sut, dar este blocat insa de apararea gazdelor.

84′ Corner pentru FC Botosani, Catalin Golofcase pregateste sa il execute.

74′ GOL! Alex Nimely inscrie dupa o pasa de la Romario Benzar. FC Viitorul conduce cu 1-2.

74′ Schimbare la FC Viitorul. Intra Dragos-Ionut Nedelcu si iese Catalin Carp.

74′ Schimbare la FC Botosani. Iese Istvan Fulop, intra Florin Plamada.

72′ Corner pentru FC Botosani executat de Istvan Fulop.

65′ Lovitura de cap a lui Alex Nimely este respinsa de catre defensiva celor de la FC Botosani.

64′ Schimbare la FC Viitorul. Intra Florin Pureceil si iese Bogdan Mitache.

63′ Corner pentru FC Viitorul.

61′ Schimbare la FC Botosani. Intra Catalin Golofca si iese pe Mihai Roman.

60′ Corner pentru FC Viitorul, dar lovitura de cap a lui Kevin Boli nu nimereste poarta.

60′ Alex Nimely incearca o lovitura cu capul, dar mingea este respinsa in corner.

58′ Meci intrerupt din cauza accidentarii lui Victor Astafei. Un minut mai tarziu, acesta a intrat pe teren.

54′ George Miron (FC Botosani) a primit al doilea galben in acest meci si este trimis la vestiare.

50′ Mihai Roman (FC Botosani) prinde un sut, dar rateaza tinta.

49′ Ofsaid pentru FC Viitorul.

48′ Cartonas galben pentru Istvan Fulop (FC Botosani).

46′ A inceput repriza secunda.

PAUZA

45′ S-a terminat prima repriza.

45’+2 Gabriel Iancu (FC Viitorul) si-a revenit dupa o ciocnire usoara.

45’+1 Din cauza intreruperilor se mai adauga doua minute de prelungiri.

45’+1 Se reia partida.

45′ Schimbare la FC Viitorul. Iese Gabriel Iancu si intra Alexandru Stoica.

45′ Gabriel Iancu (FC Viitorul) este accidentat si jocul a fost intrerupt pentru cateva momente.

43′ Sut al lui Alexandru Patache (FCBotosani) pe poarta, dar rateaza.

42′ Corner pentru FC Viitorul executat de Gabriel Iancu.

42′ Romario Benzar incearca un sut, dar cei de la FC Botosani reusesc sa respinga.

41′ Victor Astafei suteaza spre poarta dar rateaza tinta.

39′ GOOOOL! Istvan Fulop marcheaza pentru FC Botosani dupa o pasa de la Mihai Roman.

38′ Cartonas Galben pentru Gabriel Iancu (FC Viitorul).

37′ FC Botosani ataca prin Victor Astafei, insa oaspetii reusesc sa se apere.

35′ Ofsaid pentru FC Botosani.

28′ Incursiunea lui Gabriel Iancu este respinsa de defensiva celor de la FC Botosani.

28′ Alex Nimely (FC Viitorul) suteaza, mingea prinde cadrul portii, dar tabela de scor ramane neschimbata.

25′ Meciul este intrerupt pentru a i se acorda ingrijiri medicale lui Alex Nimely. Doua minute mai tarziu revine pe teren.

24′ Cartonas galben pentru George Miron (FC Botosani).

22′ Istvan Fulop (FC Botosani) suteaza, dar pe langa poarta.

18′ Victor Astafei (FC Botosani) suteaza pe langa poarta.

16′ Istvan Fulop (FC Botosani) suteaza pe poarta, dar portarul Rimniceanu prinde mingea fara nicio problema.

13′ GOL!Aurelian Chitu inscrie pentru FC Viitprul. Scor 0-1.

11′ George Miron trimite cu capul, dar FC Viitorul se apara.

10′ Corner pentru FC Botosani executat de Istvan Fulop.

4′ Ofsaid pentru FC Viitorul.

2′ Mihai Roman (FC Botosani) suteaza pe langa poarta.

1′ S-a fluierat inceperea partidei.