FC BOTOSANI, invinsa de un pusti de 17 ani!

Cu toate ca a avut cele mai multe atacuri periculoase la poarta adversa, echipa locala nu a reusit sa se impuna in fata lui Dinamo Bucuresti.

Valentin Costache, de 17 ani, a marcat in poarta celor de la FC Botosani in minutul 27, gol care de fapt a si decis soarta meciului.

Mijlocasul lateral de 17 ani a profitat de o lovitura libera executata de Ekeng pana la Pulici, iar acesta din urma a trimis in centrul careului si Costache a marcat.

In urma meciului de duminica, Dinamo Bucuresti a urcat pe locul 2, cu 44 de puncte, la o diferenta de 3 puncte de liderul Astra. In schimb,  FC Botosani ocupa pozitia a noua, cu 26 de puncte.

Echipele de start:

FC Dinamo Bucuresti: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, Vl. Olteanu – Ekeng, Palic – D. Rotariu (cpt), Batin, V. Costache – Gnohere.
Rezerve: Ramniceanu – C. Dima, Essombe, Bartalstovu, Tarcoveanu, A. Marc, Corbu. Antrenor: Mircea Rednic

FC Botosani: Plesca – Dimitrov, Ngadeu (cpt), Miron, Popovici – Cabrera, Vasvari, Bordeianu, Martinus – Hadnagy, Matulevicius.
Rezerve: Iliev – Plamada, Casado, Ivanovici, Cucu, Patache, Carralero. Antrenor: Cristian Pustai

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova)
Asistent 1: Valentin Avram (Bucuresti)
Asistent 2: Dragos Mihai Iliescu (Craiova)
Rezerva: George Catalin Gaman (Craiova)
Observator LPF: Imilian Serbanica (Bucuresti)
Observator CCA: Cristian Nica (Ploiesti)

Actiuni ofensive: Dinamo Bucuresti (86) – FC Botosani (106)

Posesia mingii: Dinamo Bucuresti (45) – FC Botosani (55)

Atacuri periculoase: Dinamo Bucuresti (52) – FC Botosani (64)

Dinamo nu a pierdut in ultimele 10 meciuri. Botosani nu a pierdut in ultimele 6 meciuri.

MAI JOS PUTETI CITI AMANUNTE DESPRE MECI:

90′ Final de meci, 1-0!

90’+4 Botosani are un corner, Quenten Martinusse pregateste sa il execute.

90’+1 Dinamo ataca prin Andrei Marc. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

90′ Pe Stadionul Dinamo, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 3 minute la Repriza a doua.

90′ Michael Ngadeu Ngadjui (Botosani) este avertizat de arbitru.

86′ Patrick Ekeng trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Dinamo.

86′ Marcel Essombe incearca un sut, dar cei de la Botosani reusesc sa respinga.

85′ Quenten Martinus (Botosani) prinde o lovitura puternica de cap, dar balonul este respins.

82′ Quenten Martinus (Botosani) a fost avertizat cu galben.

81′ Patrick Ekeng (Dinamo) trimite pe langa poarta.

80′ Jose David este avertizat!

78′ Dinamo avanseaza prin Antun Palic, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.

77′ Cristian Pustai il introduce pe Jose David in locul lui Mihai Catalin Bordeianu.

Dinamo este neinvinsa in acest sezon cand joaca acasa si conduce 1-0.

75′ Marcel Essombe e semnalizat in ofsaid de catre Sebastian Coltescu.

73′ Gabriel Vasvari (Botosani) suteaza, dar rateaza tinta.

72′ Schimbare la gazde: Harlem-Eddy Gnohere e inlocuit de Marcel Essombe.

72′ Sebastian Coltescu ii arata galben lui Petre Daniel Ivanovici!

70′ Schimbare la oaspeti, Petre Daniel Ivanovici il inlocuieste pe Attila Hadnagy.

70′ Carralero intra in locul lui Gonzalo Cabrera.

69′ Dinamo este in atac dar Botosani reuseste sa se apere.

68′ Antun Palic (Dinamo) bate un corner.

68′ Mircea Rednic (Dinamo) face schimbare: Andrei Marcil inlocuieste pe Paul Stefan Batin.

68′ Dorin Rotariu (Dinamo) suteaza pe poarta, dar intervine goalkeeperul.

67′ Botosanirespinge lovitura lui Miha Mevlja.

67′ Lovitura de colt pentru Dinamo.

62′ Lovitura de colt pentru Dinamo.

62′ Dinamo avanseaza in atac si Harlem-Eddy Gnohere trage spre poarta. Botosani se descurca, lovitura e blocata de un aparator.

61′ Galben pentru Gabriel Vasvari (Botosani).

59′ Dinamo preseaza in atac, insa sutul lui Kaj Leo Bartalsstovu nu gaseste poarta.

56′ Dinamo face o schimbare: Kaj Leo Bartalsstovu in locul lui Ionut Valentin Costache.

54′ ArbitrulSebastian Coltescu fluiera o pozitie de ofsaid la Sergiu Popovici (Botosani).

46′ Arbitrul Sebastian Coltescu a fluierat inceperea reprizei secunde.

45′ Arbitrul fluiera finalul primei parti, echipele se retrag la vestiare.

45’+1 Deivydas Matulevicius de la oaspeti este oprit pentru ofsaid.

45′ Vor fi 1 minute de prelungire.

45′ Incearca Harlem-Eddy Gnohere dar nu nimereste poarta.

44′ Harlem-Eddy Gnohere (Dinamo) incaseaza un galben de la arbitrul Sebastian Coltescu.

43′ Dinamo are un corner, Antun Palicse pregateste sa il execute.

42′ Ionut Valentin Costache (Dinamo) executa un corner.

42′ Ionut Valentin Costache (Dinamo) bate un corner.

41′ Sergiu Popovici, de la oaspeti, vede cartonasul galben.

39′ Dorin Rotariu de la Botosani are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva adversa.

36′ Gonzalo Cabrera de la Botosani castiga un duel aerian, insa mingea trimisa de el cu capul, nu-si atinge tinta.

35′ Incursiunea lui Mihai Catalin Bordeianu este respinsa de defensiva celor de la Dinamo.

32′ Trage Vlad Alexandru Olteanu dar balonul trece pe langa poarta.

28′ Cartonas galben pentru Ionut Valentin Costache.

27′ Ce pasa de gol a dat Ante Puljic!

27′ Gooool! Dinamo e in avantaj datorita reusitei lui Ionut Valentin Costache!

25′ Radoslav Dimitrov (Botosani) a fost avertizat de catre arbitrul Sebastian Coltescu cu primul cartonas galben.

24′ Harlem-Eddy Gnohere trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.

23′ Cap Patrick Ekeng dar balonul trece pe langa poarta.

22′ Sebastian Coltescu acorda corner pentru Dinamo.

19′ Arbitrul Sebastian Coltescu a acordat o lovitura de la colt pentru Botosani. Executa Quenten Martinus.

17′ Attila Hadnagy de la Botosani reuseste un sut, care este blocat insa de apararea din Dinamo.

8′ Attila Hadnagy (Botosani) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.