FC BOTOSANI-SAGEATA NAVODARI 1-1: Meciul orgoliilor. Gazdele au pierdut doua puncte (LIVE TEXT)

Intalnirea dintre FC Botosani si Sageata Navodari este importanta atat pentru puncte, cat mai ales pentru orgoliile dintre cele doua formatii. Ultima intalnire intre cele doua protagoniste a fost in primavara cand ambele jucau in Liga a II-a a campionatului national de fotbal. Atunci, FC Botosani a castigat, fara drept la replica, cu 4-0. Infranti, staff-ul de atunci a promis ca in momentul in care vor ajunge in Liga I, la prima intalnire cu FC Botosani se vor razbuna. Razbunarea celor de la Sageata Navodari a fost realizata doar pe jumatate. FC Botosani a fost la un pas de a obtine trei puncte, a lasat motoarele pe final de meci.

In aceasta seara, de la ora 18.00, doua nou-promovate se intalnesc in etapa a treia a Ligii 1. FC Botosani primeste vizita celor de la Sageata Navodari. Meciul se va desfasura pe stadionul „Municipal” din Botosani.

Ambele echipe au debutat nesperat de bine in prima liga, avand cate 4 puncte dupa primele doua etape. O victorie in aceasta seara pentru una dintre echipe o propulseaza in fotoliul de lider provizoriu al clasamentului.

Botosanenii au reusit sa termine la egalitate cu o candidata la titlu, 2-2 cu CFR Cluj, si au invins pe terenul celor de la Gaz Metan cu 2-1.

Constantenii au remizat si ei cu FC Brasov in etapa a doua, dupa ce in etapa inaugurala au trecut cu 1-0 de aceeasi Gaz Metan Medias.

In urma egalului de sambata, FC Botosani ocupa locul doi, urmat de Sageata Navodari. Pe primul loc se afla Otelul Galati.

Echipele:

FC Botosani: Curileac – Patache, Ursu, Vraciu Catalin, Acsinte – Tincu, Cotoban, Vasvari, M. Croitoru, – Carjan, Hadnagy Attila
Antrenor: Cristi Popovici

Sageata Navodari: Panagopoulos – Peteleu, Fl. Popa, Cr. Munteanu, I. Filip – Vezan, Muzac, Florean, V. Dinu, Mihai Roman, Ilie Iordache
Antrenor: Tibor Selymes

Arbitru central: Dima Iulian (Bucuresti)

Arbitri asistenti: Grigoriu Mircea Mihail (Bucuresti), Dansa Ciprian Florin (Oradea – Bihor)

Arbitru rezerva: Birsan Marcel (Bucuresti)

Observatori FRF: Constantin Augustus (Ramni Valcea – Valcea), Lica Marcel (Constanta)

Iata meciurile etapei:

Vineri, 2 august

Universitatea Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (Tarnacop ’41 / Golubovici ’31)

Sambata, 3 august

FC Botosani – Sageata Navodari, ora 18.00 (Digi Sport)

Duminica, 4 august

Corona Brasov – Astra Giurgiu, ora 19.00 (Digi Sport)

Petrolul Ploiesti – FC Brasov, ora 21.00 (Dolce Sport)

Pandurii Targu Jiu – Otelul Galati, ora 21.30 (Digi Sport)

Luni, 5 august

ACS Poli Timisoara – Gaz Metan Medias, ora 19.00 (Digi Sport)

Viitorul Constanta – Dinamo Bucuresti, ora 19.30 (Dolce Sport)

FC Vaslui – CFR Cluj, ora 21.30 (Digi Sport).

Meciul Steaua – Concordia Chiajna a fost amanat.

MECI-LIVETEXT:

Minutul 1: Arbitrul Iulian Dima fluiera startul partidei.

Minutul 4: Jocul este de tatonare cu faze nefinalizate.

Minutul 7: Prima cazie de gol pentru echipa locala, insa sutul a fost prea slab.

Minutul 12: Primul corner al meciului este batut de jucatorii de la FC Botosani. Cirjan da cu capul dar portarul oaspete apara fara nicio problema.

Minutul 17: Echipa locala obtine un nou corner. Dupa mai multe pase, Marius Croitoru a sutat mult peste poarta.

Minutul 21: Ovidiu Vezan, de la Sageata Navodari, primeste un cartonas galben.

Minutul 25: Jucatorii de la echipa locala au atacat pe partea dreapta de joc, dar au scapat mingea, iar oaspetii au obtinut lovitura de la coltul de 6 metri.

Minutul 27: Florin Acsinte primeste un cartonas galben.

Minutul 31: Oca zie de gol pentru echipa oaspete, dar cei de la FC Botosani trimit mingea in corner.

Minutul 32: Dupa ce oaspetii bat cornerul, jucatorii de la echipa gazda porneste in contraatac, dar fara nicio finalizare.

Minutul 33: Marius Croitoru primeste un cartonas galben.

Minutul 35: Jucatorii gazda faulteaza, iar cei de la Sageata Navodari bat lovitura libera. Moment tensionat pentru cei de la FC Botosani fiindca la poarta aparata de Curileac s-au adunat aproape toti jucatorii oaspeti.

Minutul 36: Gazdele contraataca dar finalitate.

Minutul 38: Jucatorul de la FC Botosani Hadgany Attila primeste cartonas galben.

Minutul 40: FC Botosani are corner, dar se finalizeaza cu un sut pe langa poarta.

Minutul 43: Ocazie de gol pentru Sageata Navodari, dar portarul Curileac este pe faza si prinde mingea.

Minutul 44: Contraatac al celor de la FC Botosani care se termina cu un sut pe poarta, dar Panagopoulos prinde mingea.

Minutul 45: Prima repriza este prelungita cu doua minute.

Minutul 46: Corner pentru FC Botosani. Dupa doua pase, Cirjan preia cu capul, dar din nou Panagopoulos prinde mingea.

Minutul 47: Final de repriza.

Minutul 45: A inceput repriza a doua.

Minutul 49: GOOOOL FC Botosani. A marcat George Cirjan.

Minutul 50: Un sut pe langa poarta aparata de Panagopoulos.

Minutul 50: Schimbare la Sageata Navodari. A iesit Ilie Iordache si a intrat Valeriu Lupu.

Minutul 54: Ocazie de gol pentru FC Botosani, dar mingea trece pe langa poarta.

Minutul 58: Schimbare la Sageata Navodari. Iese jucatorul Mihai Roman si a intrat Sorin Chitu.

Minutul 60: Inca o ocazie de gol pentru FC Botosani. Hadnagy Attila a sutat pe langa poarta.

Minutul 61: Cirjan suteaza de la 13 metri in bratele portarului oaspetilor.

Minutul 62: Corner pentru oaspeti, dar faza de joc s-a terminat bine pentru gazde.

Minutul 64: Catalin Vraciu a avut sansa de a suta de la 12 metri insa a fost impiedicat in ultima secunda de apararea adversa.

Minutul 65: Claudiu Cotoban este schimbat cu Sebastian Ghinga.

Minutul 70: Schimbare la FC Botosani. Autorul golului George Cirjan este inlocuit cu George Taban.

Minutul 74: Corner pentru FC Botosani. Dar jucatorii de la Sageata Navodari au reusit sa respinga mingea.

Minutul 75: Hadgany Attila scapa in atac dar a fost flancat de doi aparatori de la echipa oaspete si a pierdut mingea.

Minutul 77: Schimbare la Sageata Navodari. A iesit Ovidiu Vezan si a intrat Marius Tigoianu.

Minutul 78: Cartonas galben pentru Ionut Filip.

Minutul 79: Atac al jucatorilor oaspeti, dar se termina cu un fault pentru gazde.

Minutul 80: Cartonas galben pentru proaspatul intrat George Taban.

Minutul 82: Sut de la 35 de metri catre poarta aparata de Curileac. Dar mingea trece pe langa poarta.

Minutul 86: Cartonas galben pentru Florin Popa de la Sageata Navodari si pentru Razvan Tincu de la FC Botosani..

Minutul 86: GOL pentru Sageata Navodari. Lovitura libera pentru oaspeti, portarul Curileac respinge iar Valeriu Lupu preia cu capul in poarta. Greseala de portar.

Minutul 87: Schimbare la FC Botosani. Iese Hadnagy Attila si intra Ionut Matei.

Minutul 89: Lovitura libera pentru FC Botosani, dar jucatorii gazda nu reusesc sa bage mingea in poarta aparata de Panagopoulos.

Minutul 90: Se acord trei minute de prelungiri.

Minutul 93: FINAL DE MECI

Bijuterii din argint si pietre semipretioase la SUPERPRETURI!!!