Home Sport FOTBAL, LIGA I: FC BOTOSANI – CORONA BRASOV 3-1! Un meci al...

FOTBAL, LIGA I: FC BOTOSANI – CORONA BRASOV 3-1! Un meci al orgoliilor! (LIVETEXT)

Echipa locala are sanse mari pentru a se desprinde din nou de plutonul echipelor care se zbat sa evite retrogradarea, in timp ce brasovenii deja isi fac bagajele pentru liga secunda. Si, asa cum ne-am obisnuit, inainte de meci, a avut loc si un „razboi” al declaratiilor intre antrenorii celor doua echipe.

Victoria echipei FC Botosani in meciul de sambata cu Corona Brasov, cu scorul de 3-1 (1-0), cresc sansele ca moldovenii sa ramana in Liga I si pentru sezonul 2014-2015.

Chiar daca in minutul 39 Codoban a reusit sa marcheze pentru FC Botosani, jocul din prima repriza nu a stralucit pentru niciuna din cele doua echipa. Se pare ca pauza a fost un sfetnic bun pentru gazde, care au reusit, in doar cinci minute, sa marcheze doua goluri prin Codoban (minutul 48) si Hadnagy (minutul 53).

Conducand cu 3-0, gazdele nu au mai turat motoarele, iar in minutul 74 oaspetii reusesc sa micsoreze diferenta de pe tabela de scor prin Miranda, care, scapat singur pe contraatac, a sutat lejer pe langa Lazar.

In minutul 79, gazdele au cerut un penalty, insa arbitrul a facut semn ca jocul sa continue.

Finalul de meci i-a apartinut lui Danci. Acesta a sutat de doua spre poarta. Prima data mingea a fost impiedicata sa intre in poarta de un coechiper, iar a doua oara a trecut milimetric pe langa poarta.

FC Botosani a pierdut, in etapa trecuta, pe terenul liderului Steaua (0-4), meci in care mai multi fotbalisti de baza ai lui Leo Grozavu au absentat din cauza suspendarilor sau a accidentarilor.

Chiar si presedintele clubului, Valeriu Iftime, i-a acuzat atunci pe cativa dintre jucatori ca s-au dat special loviti in Ghencea, pentru a nu rata disputa cu ardelenii, considerata mult mai importanta pentru realizarea obiectivului.

Leo Grozavu a anuntat ca sunt sanse mari ca la finalul acestui sezon, o parte din jucatorii de la Corona Brasov sa-i devina elevi.

„Imi doresc anumiti jucatori de la Corona. Cativa, nu foarte multi, insa nu pot sa va spun care sunt pentru ca nu ar fi fairplay”, a spus Leo Grozavu.

Replica lui Jery Gane nu a intarziat sa vina, acesta spunand ca, in ultimii ani, astfel de declaratii au devenit o practica obisnuita in Liga I de fotbal.

„Nu e fairplay ca inaintea unui meci sa faci astfel de declaratii. Chiar nu mi se pare corect. Este o tactica folosita in ultimii ani. Asa cum am mai spus, vom juca la victorie meci de meci, in primul rand pentru orgoliul nostru si pentru respectul fata de competitie”, a spus Jery Gane, antrenorul Coronei Brasov.

Si mijlocasul echipei brasovene, Alexandru Necsa, le-a dat de inteles jucatorilor de la FC Botosani ca pentru a obtine cele trei puncte au mult de muncit.

„Sa facem un meci bun in primul rand. Este problema lor daca au nevoie de puncte, trebuie sa poata sa le si ia”, a declarat mijlocasul Alexandru Necsa.

Partida dintre FC Botosani si Corona Brasov are loc sambata, incepand cu ora 15.30.

Echipele de start

FC Botosani: D. Lazar – C. Dinu, R. Tincu, S. Oltean, Fl. Acsinte – G. Vasvari, Cl. Codoban, M. Croitoru (cpt.) – A. Vertelis, A. Hadnagy, A. Stojkov

Rezerve: Curileac, Danci, Cirjan, Ghinga, Fulop, Dorrego, Bordeanu

Corona Brasov: R. Danalache – Mendizov, A. Poverlovici, R. Damian, Burlacu – Fl. Pirvu, Miranda, Dalbea (cpt.), Neacsa – S. Bus, I. Coman

Rezerve: Marc, Forika, Homei, V. Balint, H. Popa, C. Dedu, Fl. Manea

Vezi rezultatele inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata, duminica in etapa a XXVI-a a Ligii I si programul celorlalte meciuri si clasamentul competitiei.

LIVETEXT

Minutul 90+3: FINAL DE MECI. FC Botosani se impune in fata Coronei Brasov cu scorul de 3-1.

Minutul 90: Danci trage de la marginea careului, mingea trece putin alaturi.

Minutul 89: Danci suteaza de la marginea careului, mingea loveste un coechipier si iese din cadrul portii.

Minutul 80: Schimbare la FC Botosani. Hadnagy ii lasa locul lui Cirjan,

Minutul 79: Botosanenii cer penalty la o faza in care Hadnagy a cazut langa Oltean in careul Coronei, dar arbitrul face semn ca jocul poate continua, nefiind vorba de un fault.

Minutul 74: GOL!!! Miranda scapa singur pe contraatac si trage perfect pe sub Lazar. FC Botosani – Corona Brasov 3-1.

Minutul 71: O noua schimbare la FC Botosani. Fulop intra in locul lui Vertelis.

Minutul 68: Schimbare la FC Botosani. Codoban iese, Danci intra.

Minutul 67: Vertelis primeste cartonas galben.

Minutul 62: Burlacu vede galben pentru un fault asupra lui Oltean.

Minutul 60: Jocul s-a linistit dupa al treilea gol reusit de gazde.

Minutul 54: Manea intra in locul lui Parvu.

Minutul 53: GOOOOL BOTOSANI!!!!! GOOOOL HADNAGY!!!!!!! Lasat singur cu portarul Danalache, Hadnagy l-a lobat elegant pe acesta, cu exteriorul. FC Botosani – Corona 3-0!

Minutul 49: Neacsa a centrat de pe dreapta, Bus a trimis cu capul, din intoarcere, dar Lazar a respins spectaculos in corner.

Minutul 48: GOOOOL!!!! BOTOSANI! GOOOOL CODOBAN!!!!!!! Danalache a degajat gresit, pana la Codoban, care dupa preluare a sutat din vole, direct in vinclu, de la 20 de metri! FC Botoșani – Corona 2-0!

Minutul 46: Gazdele au atacat inca din startul reprizei, Stojkov a centrat de pe dreapta, Mendizov a deviat si Danalache a reusit sa respinga in extremis.

Minutul 46: A inceput repriza secunda.

Minutul 45+1: Sfarsitul primei reprize, 1-0 pentru Botosani.

Minutul 42: Codoban a marcat al 2-lea gol în Liga 1. Hadnagy a dat a 4-a pasa de gol. Ex-brasoveanul mai are în cont 7 goluri in stagiunea curenta.

Minutul 41: Damian rateaza cea mai mare ocazie pentru Corona, trimitand cu capul, din centrul careului, dupa un corner, pe langa poarta.

Minutul 39: GOOOOOL!!! Codoban deschide scorul cu un sut plasat din interiorul careului.

Minutul 28: Vasvari a sutat de la 25 de metri, cu efect, dar mingea s-a dus peste transversala.

Minutul 20: Botosani controleaza partida, insa nu reuseste pana in acest minut sa introduca mingea in poarta.

Minutul 13: O noua ratare a gazdelor, Oltean reia cu capul peste dupa o iesire gresita a lui Danalache.

Minutul 09: Ocazie importanta pentru gazde dupa o centrare gresita a lui Dinu. Mingea cade pe transversala.

Minutul 01: A inceput meciul.