FOTBAL LIGA I: FC BOTOSANI – FC VIITORUL 3-1! Lupta crancena pentru evitarea retrogradarii! (LIVETEXT&FOTO)

FC Botosani a jucat , duminica dupa-amiaza, incepand cu ora 14.00, cu FC Viitorul, intr-un adevarat derby din zona retrogradarii.

FC Botosani a avut un inceput de 2014 excelent si a urcat pana pe locul 11 in clasament, insa, dupa victoria in meciul cu FC Viitorul, 3-1, le-a depasit pe CFR Cluj si Chiajna si, astfel, isi poate asigura o primavara linistita in Liga 1. (CLICK PE POZA)

In schimb, FC Viitorul se afla intr-o situatie extrem de dificila, pe locul 15, cu doar 23 de puncte obtinute in 23 de etape.

ECHIPELE

FC Botosani: Lazar – Patache, Ivanovs, Sg. Oltean, Acsinte – Codoban, Danci – Vertelis, Vasvari, Fulop – Hadnagy.

Rezerve: Perianu, R. Tincu, Cirjan, Stojkov, Ghinga, Puri, Dorrego

FC Viitorul: Balauru – Putanu, Larie, Mitrea, Tosca – Benzar, Daminuta – Baluta, N. Dica, Mitrita – Axente.

Rezerve: Buzbuchi, Moga, Al. Lazar, Gavra, Fl. Tanase, Cirstocea, Vina.

LIVETEXT

Minutul 90+2: Sfarsit de meci. FC Botosani a castigat in fata Viitorului lui Gheorghe Hagi

Minutul 90+1: Vasvari este avertizat.

Minutul 90: Razvan Marin este eliminat.

Minutul 89: GOOOOOOOOL!!! Stojkov majoreaza diferenta dupa o greseala a lui Carstocea.

Minutul 86: Nicolae Dica primeste cartonas galben.

Minutul 83: Codoban este inlocuit cu Ghinga.

Minutul 80: Carjan este avertizat.

Minutul 78: O noua bara pentru FC Botosani.

Minutul 71: Daminuta iese, Florin Tanase intra.

Minutul 68: Carjan intra in locul lui Hadnagy.

Minutul 66: Gavra primeste cartonas galben.

Minutul 58: Axente este inlocuit cu Cîrstocea.

Minutul 58: Hadnagy este avertizat.

Minutul 57: GOOOOOOOOL!!! Hadnagy o duce pe FC Botosani in avantaj cu o reluare din 5 metri.

Minutul 55: Cartonas galben si pentru Oltean.

Minutul 54: Mitrita este eliminat pentru un fault dur.

Minutul 52: GOOOOOL!!! Vasvari egaleaza cu o executie eleganta de la 11 metri.

Minutul 51: Penalty acordat si pentru gazde la un hent in interiorul careului.

Minutul 50: Cartonas galben si pentru Danci.

Minutul 47: Daminuta primeste cartonas galben.

Minutul 46: Vertelis a intrat in locul lui Fulop.

Minutul 46: A inceput repriza secunda.

Minutul 45: Sfarsitul primei reprize 0-0 dupa primele 45 de minute.

Minutul 43: O noua sansa pentru FC Botosani, Balauru retine.

Minutul 36: Ocazie mare pentru oaspeti, Axente suteaza la coltul lung, dar Lazar respinge.

Minutul 26: Cartonas galben incasat de Mitrea.

Minutul 22: Ocazie importanta a botosanenilor dupa o actiune lucrata, Balauru respinge in extremis.

Minutul 18: Stojkov este avertizat.

Minutul 09: GOOL!!! Nicolae Dica deschide scorul din penalty.

Minutul 08: Penalty pentru oaspeti dupa un fault al lui Lazar asupra lui Gavra.

Minutul 05: Mitrita primeste primul cartonas galben al meciului.

Minutul 01: Fluier de start