Home Sport Liga Campionilor: Meciuri dramatice pentru calificarea in sferturile de finala

Liga Campionilor: Meciuri dramatice pentru calificarea in sferturile de finala

Bayern Munchen si Olympique Marseille sunt primele echipe calificate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa ce in prima mansa a optimilor a fost invinsa cu 1-0 de FC Basel, Bayern Munchen i-a zdrobit pur si simplu pe elvetieni in returul disputat in Germania. Omul meciului a fost fara indoiala Mario Gomez, cu patru goluri marcate. Arjen Robben a reusit si el o dubla, iar Muller si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor.
In celalalt meci al serii, Inter a fost eliminata dupa un meci dramatic. Italienii pierdusera in tur cu 0-1 si au reusit sa puncteze abia in minutul 72, prin Milito. Cand calificarea parea ca se va decide in prelungiri sau chiar la penalty-uri, Brandao a egalat pentru Marseille, autorul pasei decisive fiind chiar portarul Mandanda. Acesta din urma a si fost eliminat la faza imediat urmatoare, pentru un fault la Pazzini. In minutul sase al prelungirilor, Inter a beneficiat de un penalty, iar Pazzini a transformat. Golul si victoria nu au mai avut insa nicio valoare in ecuatia calificarii, deoarece scorul general a fost 2-2, iar Olympique Marseille s-a calificat datorita golului inscris in deplasare.

Bayern Munchen – FC Basel 7-0 (in tur, 0-1)
Au marcat: Robben 11, 81, T. Müller 42, Mario Gomez 44, 50, 61, 67

Internazionale Milano – Olympique Marseille 2-1 (in tur, 0-1)
Au marcat: Milito 75, Pazzini 90+6 (penalty) / Brandao 90+2
La Inter Milano, fundasul Cristian Chivu nu face parte din lot, fiind suspendat.