Surpriza in LIGA I de fotbal! (VIDEO)

FC Botosani a castigat derby-ul Moldovei, 1-0 cu FC Vaslui, printr-un supergol marcat de Danci. Vezi rezultatele si clasamentul dupa meciurile din etapa a XXIII-a a Ligii I.

FC Botosani a invins-o din nou pe FC Vaslui, impunandu-se, la fel ca in tur, cu scorul de 1-0.

„Galben-verzii” pierd contactul cu zona cupelor europene, ajungand dupa esecul de luni, 17 martie, la trei puncte de Dinamo, ocupanta locului 4. Echipa lui Liviu Ciobotariu sufera in continuare in atac, marcand in ultimele 7 meciuri numai 4 goluri.

Chiar daca in ultimele 10 minute au evoluat cu un om mai putin, Marius Croitoru fiind eliminat pentru o intrare cu talpa la Viveiros, botosanenii au dat lovitura in minutul 85. Danci a trimis direct in vinclu din lovitura libera de la 20 de metri, propulsandu-i pe oaspeti la 6 puncte distanta de zona retrogradarii.

Echipele de start

FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Balaur, Ortiz, Musat – Bahia, Madson – Antal, Abelairas, Nuno Viveiros – Temwanjera
Rezerve: Straton, Cuero, Razzotti, Patulea, Buziuc, Prahici, Enescu

FC Botosani: Lazar – Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte – Danci, Vasvari – Vertelis, M. Croitoru, Fulop – Cirjan
Rezerve: Perianu, Tincu, Ghinga, Puri, Stojkov, Hadnagy, Dorrego

FC Vaslui a inceput ofensiv disputa contra nou promovatei din Botosani, cu Antal in primplan, insa dupa sutul acestuia din minutul 2, oaspetii au echilibrat disputa si chiar s-au mutat curajos in jumatatea adversa de teren.

Abia dupa un sfert de ora Nuno Viveiros a pus din nou in pericol poarta lui Lazar, dar portughezul a sutat slab dintr-o pozitie ideala, din careu. L-a imitat Gilmerson, in minutul 37 si a devenit evident ca vasluienii au o problema in a cadra suturile.

Excelent asezati tactic si mai ales disciplinati, elevii lui Leo Grozavu au inchis culoarele spre poarta lor, au lasat impresia ca sunt dominati, dar de fapt au controlat disputa.

Dupa pauza, vasluienii au inceput sa se precipite, dar ocazia cea mai mare a fost a adversarilor, Fulop trimitand in bara si anuntand practic ce avea sa urmeze.

Croitoru a fost eliminat cu mai bine de 20 de minute inainte de final, dar, spre surprinderea tuturor, Botosaniul nu s-a inchis, simtind ca poate apara remiza departe de poarta lui Lazar.

Si surpriza a venit dintr-o lovitura libera de la mare distanta, Danci sutand impecabil si aducand astfel o victorie surprinzatoare pentru echipa sa. (VEZI VIDEO)

FC Botosani e singura formatie care i-a luat sase puncte Vasluiului in acest sezon, in tur impunandu-se tot cu 1-0.

La gazde se simte plecarea lui Sanmartean, pentru ca nu mai exista niciun jucator capabil sa surprinda la mijlocul terenului.

Dincolo de faptul ca victoria ajuta FC Botosani in incercarea de a se salva de la retrogradare, ea este utila si lui Dinamo, care ramane pe patru la trei puncte distanta de FC Vaslui, a cincea clasata.

Rezultatele inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata, duminica si luni, in etapa a XXIII-a a Ligii I.

Petrolul Ploiesti – Astra Giurgiu 1-1

Au marcat: Hoban ’90a2 / Alcenat ’42 (autogol)

Minutul 86: Intra Buziuc, iese Abelairas

Minutul 80: GOOOOOL!!! Danci deschide scorul cu un gol spectaculos din lovitura libera

Minutul 75: Iese Fulop si intra Ghinga

Minutul 71: Croitoru este eliminat dupa o intrare cu talpa pe tibie asupra lui Viveiros

Minutul 70: Iese Antal si intra Cuero

Minutul 70: Antal primeste un balon in fata portii, dar trimite cu capul peste poarta

Minutul 62: Fulop trage in bara de la marginea careului

Minutul 60: Iese Vertelis, intra Stojkov

Minutul 56: Iese Gilmerson, intra Patulea

Minutul 51: Temwanjera deviaza pentru Madson, dar Lazar are un reflex excelent si respinge in corner

Minutul 46: A inceput repriza a doua!

Minutul 45: Sfarsitul primei reprize PAUZA

Minutul 42: Patache e aproape sa isi devieze in propria poarta o centrare a lui Viveiros

Minutul 35: Temwanjera il deschide pe Gilmerson in partea dreapta, dar sutul acestuia trece pe langa poarta

Minutul 32: Croitoru incearca sa-l surprinda pe Cerniauskas cu un sut de la 20 de metri, insa nu prinde cadrul portii

Minutul 25: Antal suteaza de la marginea careului, insa Lazar e atent si retine

Minutul 16: Gilmerson ii trimite in careu lui Viveiros, dar acesta trimite paralel cu poarta dintr-o pozitie ideala

Minutul 15: Danci trage de la 25 de metri, insa Cerniauskas reuseste sa retina

Minutul 07: Abelairas trimite periculos in careu, insa Ortiz nu ajunge la minge

Minutul 01: A inceput meciul!