Home Sport SURPRIZA in LIGA I de fotbal!

SURPRIZA in LIGA I de fotbal!

Primul meci din etapa a IV-a a campionatului national de fotbal s-a terminat cu o mare surpriza.

FC Botosani este una din surprizele placute ale acestui start de sezon, asta deoarece a scos 5 puncte din primele 3 etape: remize cu CFR si Sageata pe teren propriu, victorie la Medias

De data aceasta antrenorul principal al FC Botosani, Cristi Popovici, a avut dreptate cand a spus ca FC Brasov nu e o echipa valoric peste noi.

Asta se vede si dupa rezultatul obtinut de FC Botosani in deplasare la Brasov: 1-2.

Chiar daca cei de la Bra sov au inceput in forta, echipa din Botosani nu s-a lasat intimidata si a reusit sa tina piept atacurilor adversarilor.

Minutul 40 a fost momentul cand jucatorii de la FC Botosani au scapat de trac. Din lovitura de la 11 metri, Vasvari a marcat fara nicio emotie.

Chiar daca la mijloc a fost pauza, jucatorii lui Cristi Popovici au reusit in minutul 56 sa mareasca diferenta de scor, dupa lovitura de cap a lui Hadnagy.

Jucatorii de la FC Botosani lasa motoarele la relanti, iar cei de la FC Brasov profita, iar, in minutul 79, Bruno Madeira reuseste sa micsoreze diferenta de scor.

In schimb, FC Brasov se poate „lauda” la cartonasele galbene unde a obtinut 3, fata de cele doua cartonase galbene primite de jucatorii de la FC Botosani.

In urma acestui meci, FC Botosani revine pe primul loc al clasamentului din Liga I de fotbal. O surpriza pentru cei implicati pe scena fotbalistica din Romania, in conditiile in care echipa FC Botosani era privita ca o echipa efemera in prima liga.

ECHIPELE

FC Brasov: A. Marinescu – Vagner, Sg. Oltean, R. Machado, Cr. Ionescu – Mateiu, Diogo Santos, Bruno Madeira, Tatar – Buga, Dias
Rezerve: Fl. Iacob, I. Popa, G. Paun, Sergio Rodrigues, Straut, Danquah, Enceanu

FC Botosani: Curileac – Patache, Tincu, Ursu, Acsinte – Codoban, Vasvari, M. Croitoru, Vraciu – Cirjan, Hadnagy
Rezerve: Perianu, G. Taban, Maghici, I. Matei, M. Tanasa, C. Dinu, I. Plamada

Programul etapei a IV-a a Ligii I

Vineri, 9 august

FC Brasov – FC Botosani – (ora 19:30, in direct Digi Sport 1)

Sambata, 10 august

Concordia Chiajna – Corona Brasov – (ora 19:00, in direct Digi Sport 1)

Sageata Navodari – ACS “Poli Timisoara – (ora 21:30, in direct Digi Sport 1)

CFR Cluj – Viitorul Constanta – (ora 21:30, in direct Dolce Sport)

Duminica, 11 august

Ceahlaul- Pandurii – (ora 17:00, in direct Digi Sport 1)

Astra Giurgiu- “U Cluj – (ora 17:00, in direct Digi Sport 1)

Otelul Galati- Petrolul Ploiesti – (ora 19:00, in direct Digi Sport 1)

Dinamo – Steaua – (ora 21:30, in direct Digi Sport 1)

Luni, 12 august

Gaz Metan Medias – FC Vaslui – (ora 20:30, in direct Digi Sport 1)

MECIU LIVETEXT

90+4′ – FLUIER FINAL!

90′ – Straut primeste galben

87′ – Maghici a intrat in locul lui Vraciu

83′ – Codoban iese, intra Taban

80′ – Tincu primeste si el galben

80′ – Croitoru primeste galben pentru proteste

79′ – GOL!!! Bruno Madeira reia singur de la 7 metri si inscrie

77′ – I. Matei intra in locul lui Hadnagy

76′ – Croitoru trimite un sut de la mare distanta, Marinescu plonjeaza si retine in siguranta

73′ – Patache primeste cartonas galben

67′ – Codoban reia cu latul de la 11 metri, mingea trece foarte putin pe linga poarta. Defensiva gazdelor a fost surprinsa

66′ – Iulian Popa primeste galben

60′ – Tatar ii lasa locul lui I. Popa

59′ – Paun reia din voleu, mingea trece pe langa poarta

56′ – GOL!!! Croitoru centreaza perfect, iar Hadnagy se inalta si reia cu capul in plasa portii lui Marinescu

55′ – Diogo Santos iese, intra Paun

51′ – Vasvari suteaza din lovitura libera, mingea trece pe linga poarta

51′ – Diogo Santos primeste galben

50′ – Vasvari primeste cartonas galben

49′ – Schimbare la gazde: iese Vagner, intra Straut

46′ – A inceput repriza secunda!

45+2′ Sfarsitul primei reprize PAUZA!

45′ – Hadnagy primeste galben

41′ GOL!!! Vasvari trimite la coltul lung si inscrie

40′ – Machado primeste cartonas galben

39′ – R. Machado il impinge pe Hadnagy in careu si este penalty

34′ – Reluare periculoasa a lui Sg. Oltean cu capul, dar din nou Curileac a avut o interventie de exceptie

31′ – Vagner centreaza in careu, de unde Mateiu reia cu capul, slab insa si Curileac prinde

27′ – Croitoru suteaza din lovitura libera, insa mingea este o prada usoara pentru Marinescu

19′ – Tatar scapa singur cu portarul, insa trage in acesta. Este a doua mare ocazie a brasovenilor

17′ – In acest sezon Brasovul a pierdut in prima etapa la Tg Jiu, dupa care a remizat cu Navodariul acasa si Petrolul in deplasare

13′ – Mare ocazie a brasovenilor. Centrare buna a lui Tatar, Diogo Santos reia cu capul din centrul careului, insa Curileac are o interventie foarte buna si reuseste sa respinga

08′ – O singura infrangere a suferit Botosaniul in meciurile oficiale din 2013, in rest 11 victorii si 3 remize

04′ – Stegarii sunt neinvinsi pe teren propriu din 11 noiembrie, atunci cand au pierdut in fata Pandurilor, scor 0-1. Dupa acel joc au inregistrat 7 victorii si 3 remize acasa

01′ – A inceput partida!