CUPA ROMANIEI: Victorie chinuita pentru FC Botosani

Cele doua goluri ale echipei locale au venit in minutele de prelungiri, dupa un meci in care FC Botosani a jucat dezamagitor. Scorul final a fost de 2-0 pentru echipa antrenata de Cristi Popovici.

Miercuri, FC Botosani a intalnit Gloria Buzau in saisprezecimile Cupei Romaniei. Dupa 90 de de joc, echipa antrenata de Cristi Popovici nu a reusit sa marcheze. In schimb, prelungirile au adus si cele doua gouri marcate de Carjan (min.104) si Vraciu (min.110).

Cu toate ca s-a calificat in extremis, FC Botosani a dezamagit in saisprezecimile de finala ale competitie in care a debutat in Crang in fata mult mai modestei Gloria Buzau, echipa promovata la masa verde in liga secunda dupa imens scandal federal.

Meciurile disputate pina acum in 16-imile Cupei Romaniei au creat mari surprize: Sageata a fost eliminata de Chindia, echipa din liga a 3-a, U Cluj a pierdut la Ripensia, 1-2, formatia din liga a 5-a, iar CFR Cluj a fost eliminata de FC Brasov, 1-3.

Iata rezultatele:

MARTI

Vaslui – Metalul Resita 1-0 (Patulea 53)

Corona – SC Bacau 1-0 (Aguirre 21)

Dorohoi – Viitorul 0-3 (Axente 7, Al. Lazar 15, Gavra 86)

Chindia – Sageata 2-0 (Honciu 63, Cherchez 73)

Bihor – ACS Poli 0-1 (Barbut 73)

Ripensia -„U” Cluj 2-1 (Ciobai 13, Amagor 21 / Ursu 39)

Dinamo – Sanatatea Cluj 4-o (Zougoula 41, 48, Danciulescu 52, Rotariu 63)

MIERCURI

Petrolistul Boldesti – Gaz Metan 0-4 (Llullaku 41 -penalty, 90a2, Markovic 48, Avram 66)

Gloria Buzau – Botosani 0-2 dupa prelungiri (Cirjan 105, Vraciu 112)

Pandurii – Farul 4-0 (Alex dos Santos 2, Fayez Shamsine 28, 70, 74)

Brasov – CFR Cluj 3-1 (Aganovici 12, I. Rada autogol 17, Surdu penalty 90 / Piccolo penalty 55)

FC U Craiova – Petrolul 0-1 (Mustivar 18)

JOI

Otelul – Chiajna (16:00)

Astra – Berceni (16:00, Digi)

Rapid – Ceahlaul (18:00, sportro)

Steaua – Avintul Birsana (20:30, Pro TV, liveTEXT GSP.ro)

Politica de comentarii : Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material.

Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul http://www.reporterul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.