FC BOTOSANI – PETROLUL PLOIESTI: 1-2. Gazdele au ratat egalul la sfarsitul meciului (LIVETEXT)

FC Botosani a intalnit Petrolul Ploiesti pe Stadionul Municipal sambata, incepand cu orele 15.00. Desi s-a jucat sambata, numarul spectatorilor este unul foarte mic in comparatie cu alte zile cand a jucat FC Botosani acasa. Dupa o prima repriza slaba, in repriza secunda, echipa locala si-a revenit. Dar o lovitura de corner a fost benefica pentru oaspeti reusind sa dea golul castigator.

Meciul se anunta unul foarte dificil pentru echipa gazda, mai ales vinea dupa un usturator 6-1 pierdut in fata celor de la Pandurii Targu Jiu.

Petrolul Ploiesti joaca in acest meci de pe Stadionul Municipal Botosani ca favorita.

Numarul spectatorilor, in jur de 1.000-1.500, este foarte mic fata de alte zile cand FC Botosani a jucat acasa.

Jocul slab al celor de la FC Botosani din prima repriza s-a simtit inca din prima jumatate a jocului. In minutul 15, oaspetii au reusit sa deschida scorul. Dupa pauza, jucatorii FC Botosani au iesit la atac. Dupa golul egalizator, gazdele au fortat si golul castigator. Insa acesta a venit pentru oaspeti in minutul 85. Chiar si cu cele 4 minute de prelungiri, FC Botosani nu a mai reusit sa egaleze.

ECHIPELE

FC Botosani: 12. Curileac – 19. Patache, 25. C. Dinu, 2. Poverlovici, 20. Acsinte – 10. Vasvari, 8. Croitoru, 13. Ghinga, 24. Fulop – 9. Cirjan, 80. Hadnagy. Antrenor: Cristi Popovici.

Rezerve: 22. Perianu, 6. Tincu, 4. Taban, 7. I. Matei, 5. Maghici, 17. Codoban, 11. Vraciu

Petrolul Ploiesti: 1. Pecanha – 2. Alcenat, 3. Geraldo (cpt), 15. Hoban, 21. Guilherme – 52. Romario, 91. De Lucas – 20. Priso, 80. Teixeira, 8. Boudjemaa – 10. Camara. Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: 23. Bornescu, 16. Benga, 7. Fernandez, 32. Achim, 99. Dore, 93. Morar

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu (Bucuresti), Iulian Radu (Bucuresti)

Observator: Corneliu Fecioru (Bucuresti)

LIVETEXT

Minutul 1: Inceput de meci

Minutul 3: Petrolul Ploiesti a inceput meciul in forta. FC Botosani nu reuseste sa treaca de jumatatea terenului.

Minutul 4:  Incursiune a lui Boudjemaa pe partea dreapta, Croitoru il blocheaza si respinge mingea in corner.

Minutul 10:  Guilherme centreaza in careu, balonul il depaseste pe Camara.

Minutul 11: Hadnagy incearca o patrundere in careu, dar este blocat de Geraldo in ultimul moment.

Minutul 15: GOL! Teixeira deschide scorul cu un sut din interiorul careului. 1-0 pentru Petrolul Ploiesti.

Minutul 19: Chiar daca a dat gol, Petrolul Ploiesti ataca periculos.

Minutul 21: Camara reia peste poarta, din centrul careului.

Minutul 24: Hadnagy centreaza pentru Ghinga, Geraldo respinge.

Minutul 27: Sony suteaza puternic de la coltul careului de 19 metri, dar mingea trece peste poarta aparata de Curileac.

Minutul 30: Cartonas galben pentru De Lucas

Minutul 35: Boudjemaa suteaza peste poarta.

Minutul 38: Primul sut pe poarta al Botosaniului. Axinte a sutat milimetric pe langa poarta.

Minutul 41: Croitoru executa o lovitura libera trimitand mingea in afara terenului.

Minutul 44: Teixeira patrunde pe partea stanga, dar nu reusește sa centreze fiind blocat de Patache.

Minutul 45: Se fluiera finalul primei reprize.

PAUZA

Minutul 46: A inceput re priza a doua.

Minutul 48: FC Botosani in forta. Dar deocamdata jucatorii de la echipa gazda nu reusesc sa finalizeze vreo faza de gol.

Minutul 50: Hadnagy patrunde in interiorul careului de 19 metri dar paseaza prea sus iar mingea ajunge in afara terenului.

Minutul 55: Gol al ploiestenilor anulat fiindca Teixeira se afla in offsaid clar.

Minutul 56: Cartonas galben pentru Doding Priso Njongo

.Minutul 56: Schimbare la FC Botosani. A iesit Ghinga si a intrat Codoban.

Minutul 58: Schimbare la Petrolul Ploiesti. Iese Priso, intra Walter Fernandez.

Minutul 59: Poverlovici este avertizat dupa un fault asupra lui Camara si primeste cartonas galben.

Minutul 60: FC Botosani si-a revenit si ataca furibund la poarta oaspetilor, insa nu reusesc sa finalizeze.

Minutul 61:  Ratare mare pentru FC Botosani, Pecanha are o interventie extraordinara la sutul in forta expediat de Fulop.

Minutul 62: Ocazie mare pentru FC Botosani. Pecanha retine din fata lui Cirjan.

Minutul 64: Cartonas galben pentru Camara.

Minutul 66: Schimbare la Petrolul Ploiesti. A iesit Boudjemaa si a intra Morar .

Minutul 70: GOOOOOLL!!!!! FC Botosani a marcat prin Hadnagy dupa un corner executat de Croitoru.

Minutul 74: Schimbare la Petrolul Ploiesti. A iesit Pablo De Lucas si a intrat Dore Ferebory.

Minutul 77: Schimbare la FC Botosani. A iesit George Cirjan si a intrat Ionut Matei.

Minutul 78: Fulop patrunde in careu, dar Geraldo respinge excelent.

Minutul 84: Schimbare la FC Botosani. A iesit autorul golului Hadnagy si a intrat Razvan Tincu.

Minutul 85: GOL! Petrolul Ploiesti conduce prin golul marcat de Dore printr-o lovitura de cap, dupa un corner executat de Walter Fernandez.

Minutul 90: S-au anuntat 4 minute de prelungiri.

Minutul 90+4: Final de meci.

Iata rezultate inregistrate in partidele disputate, vineri si sambata in etapa a XII-a a Ligii I, programul celorlalte meciuri si clasamentul competitiei: