FOTBAL, LIGA I: Derby in zona de retrogradare!

FC Botosani areusit, in cele din urma, sa se impuna in derby-ul suferintei cu FC Brasov cu scorul de 2-1.

Victoria echipei locale FC Botosani in fata celei de la FC Brasov a insemnat spargerea ghetii in ceea ce priveste perioada neagra a infrangerilor. Dupa cinci luni de zile, FC Botosani a reusit sa obtina o victorie.

Dupa un meci tensionat, gazdele au reusit golul victorios in minutul 90, astfell reusind fata de suporteri sa-si mai spele obrazul.

Jucatorii gazda au deschis scorul inca din minutul 18 dupa autogolul lui Andrei Cristea, dar atacantul brasovean si-a luat revansa cu 5 minute inaintea pauzei cand a egalat cu un sut plasat din interiorul careului.

Repriza a doua nu a avut ocazii importante, dar in ultimul minut regulamentar Iacob a iesit gresit pe o centrare si Stojkov a adus victoria celor de la FC Botosani.

Dupa acest succes, FC Botosani a iesit din zona retrogradarii si a urcat pe locul 12 cu 23 de puncte, in schimb, FC Brasov este pe locul 17 cu doar 17 puncte.

Echipele de start

FC Botosani: D. Lazar – A. Patache, D. Ivanovs, S. Oltean, V. Bordeanu – M. Croitoru, G. Vasvari, Cl. Codoban- I. Fulop, A. Hadnagy, A. Vertelis

FC Brasov: Fl. Iacob – B. Straut, R. Machado, M. Leko, Cr. Ionescu – I. Szekely, Al. Mateiu, B. Madeira, Sergio Rodrigues – R. Surdu, A. Cristea

LIVETEXT

Minutul 90+4: Final de meci, Botosani castiga cu 2-1!

Minutul 90+3: Cristea este avertizat.

Minutul 90+1: Bordeanu este avertizat.

Minutul 90: GOOOOOL!!! Stojkov marcheaza pentru Botosani in ultimul minut al partidei.

Minutul 86: Dias intra in locul lui Szekely.

Minutul 80: Madeira este inlocuit cu Moraru

Minutul 78: Cirjan intra in locul lui Fulop.

Minutul 73: Straut este avertizat.

Minutul 71: Hadnagy este inlocuit cu Stojkov.

Minutul 65: Cristi Ionescu primeste cartonas galben.

Minutul 56: Puri intra in locul lui Codoban la gazde.

Minutul 48: Cartonas galben pentru Patache.

Minutul 46: Buga a intrat in locul lui Sergio Rodrigues la oaspeti.

Minutul 46: A inceput repriza secunda.

Minutul 45+1: Sfarsitul primei reprize 1-1 dupa primele 45 de minute.

Minutul 40: GOOL!!! Andrei Cristea isi ia revansa si egaleaza cu un sut plasat din interiorul careului.

Minutul 37: Cristea este avertizat.

Minutul 35: Cea mai mare ocazie a brasovenilor, Sergio Rodrigues reia spre poarta, dar Lazar respinge.

Minutul 29: Hadnagy este aproape de gol, dar sutul sau nu are forta si portarul retine.

Minutul 23: Szekely si Leko primesc cartonase galbene.

Minutul 17: GOOOOL!!! Botosani deschide scorul dupa un autogol al lui Andrei Cristea.

Minutul 03: Sut bun al gazdelor, putin peste poarta.

Minutul 01: A inceput meciul.