Home Sport GAZ METAN – FC BOTOȘANI 1-2. Oaspeții au dat lovitura pe final

GAZ METAN – FC BOTOȘANI 1-2. Oaspeții au dat lovitura pe final

FC Botoșani a obținut o victorie nesperată pe terenul lui Gaz Metan, scor 2-1, la capătul unui meci în care moldovenii au fost conduși cu 0-1 și au întors rezultatul după pauză.

Gazdele puteau egala liderul în cazul unei victorii și au început tare meciul: au deschis scorul prin Yazalde, în minutul 15, care a împins mingea în poartă din câțiva metri la capătul unei faze fixe.

Gaz Metan a presat în permanență în prima repriză, dar ghinionul a făcut ca ardelenii să nu se distanțeze pe tabelă.

Repriza a doua a adus o schimbare evidentă în jocul echipei lui Costel Enache, care, după o serie de ocazii, a reușit să egaleze în minutul 73, prin Mihai Roman II. Acesta a înscris cu capul după o centrare perfectă.

Botoșaniul a dat lovitura în minutul 89, din penalty, Jonathan Rodriguez învingându-l cu emoții pe Răzvan Pleșca și trimițând toate punctele în Moldova.

Grație victoriei, FC Botoșani urcă pe locul 8, moldovenii acumulând 15 puncte.De partea cealaltă, Gaz Metan irosește șansa de a urca pe locul 2. Ardelenii sunt pe 4, cu 20 de puncte.

Gaz Metan – FC Botoșani 1-2
Au marcat: Yazalde ’15 / M. Roman II ’73, J. Rodriguez ’89 p.

Echipele de start

Gaz Metan: Pleșca – Cretu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Fofana, J. Aurelio – Ely, Chamed, Caiado – Yazalde
Rezerve: Batista – Bușu, R. Romeo, M. Stancu, B. Diallo, A. Ivanov, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja

FC Botoșani: Pap – Patache, Miron, Burca, Dumitras – J. Rodriguez, Oaidă – Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: Brînză – Chitoșcă, Karaboue, E. Papa, Chindriș, Târșă, E. Florescu
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Ovidiu Artene / A2: Marius Marica / Observator: Nicolae Grigorescu