OTELUL GALATI – FC BOTOSANI: 2-1. Oaspetii nu reusesc sa opreasca seria infrangerilor

Chiar daca a deschis scorul, FC Botosani nu a reusit sa mentina scorul pana la finalul meciului. In urma acestei infrangeri, echipa locala a coborat pe locul opt in clasamentul Ligii I de fotbal.

FC Botosani a avut un inceput de meci bun, reusind in minutul 9 sa dea golul care ar fi putut sa aduca victoria pentru oaspeti. George Cirjan a reusit o lovitura de zile mari trimitand mingea in vinclul portii aparate de Branet. Chiar daca au mai avut situatii de gol, jucatorii de la FC Botosani nu a reusit sa mareasca diferenta de scor.

In doua repriza, insa, Otelul Galati a pornit in forta reusind in minutul 47 sa aduca egalarea. In minutul 47, Constantin Miselaricu l-a invins pe Curileac cu o lovitura de cap dupa un corner executat perfect de Liviu Bajenaru. Cum si un scor egal ar mai fi spalat din „pacatele” celor de la FC Botosani, oaspetii nu au reusit sa mentina egalul decat pana in minutul 78 cand Henrique l-a invins pe Curileac cu un sut executat din sapte metri, dupa ce a scapat de marcajul lui Poverlovici.

Cu tot cu cele trei minute de prelungiri, jucatorii de la FC Botosani nu au reusit sa marcheze golul egalizator.

Valeriu Iftime, finantatorul FC Botosani a pus infrangerea de la Galati atat pe seama lipsei de forma a unor jucatori dar si pe lipsa de reactie a lui Cristian Popovici care a facut schimbarile abia dupa ce gazdele au intors rezultatul.

„In acest meci, noi am jucat in noua oameni. Vraciu a fost absent iar Fulop nu a prins o zi buna. Putem spune ca ne  urmareste un pic si ghinionul dar meciul a fost al lor. Otelul este o echipa buna cu multi jucatori de valoare de la mijloc in sus, iar unii de la noi abia acum si-au dat seama ca au ajuns in divizia A. Cei de la Galati au intrat mai motivati in repriza a doua iar noi nu am mai avut forta. Cred ca daca era inspirat Cristi si schimba la timp, rezultatul putea fi altul”, a declarat Valeriu Iftime.

La randul lui, Cristan Popovici s-a declarat dezamagit de rezultatul partidei pierduta la limita de elevii sai la Galati, 1-2 cu Otelul.

„E a treia infrangere consecutiva in campionat, inregistrata in urma unui joc pe care in prima repriza puteam sa-l transam in favoarea noastra. Am insistat inaintea jocului pe faptul ca o victorie ne-ar fi adus din nou in lumina reflectoarelor. Am crezut ca putem obtine un rezultat favorabil insa din pacate am primit foarte repede gol la reluare. Reusita lor le-a dat curaj si impulsionati si de public, ne-au tinut masati in propria treime. Din acest moment fiecare meci capata o greutate aparte. Suntem ce-i drept intr-o pozitie confortabila si putem iesi din aceasta stare doar cu  victorie contra Ceahlaului”, a declarat Cristi Popovici, antrenorul principal al FC Botosani.

Rezultate complete inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata, duminica si luni, in etapa a XIII-a a Ligii I, programul celorlalte meciuri si clasamentul competitiei:

Corona Brasov – Steaua Bucuresti 1-1
Au marcat: Szukala ’15 (autogol) / Stanciu ’70 (penalti)

Duminica
Concordia Chiajna – CFR Cluj 0-0

Astra Giurgiu – Gaz Metan Medias 3-1
Au marcat: Yazalde ’14, Budescu ’35, Enache ’78 / Bud ’12

Dinamo Bucuresti – FC Brasov 2-1
Au marcat: Thicot ’45, Lazar ’55 / Aganovici ’75 (penalti)

18. Corona Brasov 13 1 3 9 8-20 6.

* Echipa FC Vaslui a fost penalizata cu 8 puncte de Comisia de Disciplina a FRF, la 2 octombrie.

Politica de comentarii : Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material.

Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul http://www.reporterul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.