Pandurii Tg. Jiu – FC Botosani: 6-1. „Revelatia” Campionatului a primit un dus foarte rece

Pandurii Tg. Jiu s-a impus clar in fata celor de la Botosani, scor 6-1. Cu aceasta victorie, gorjenii i-au depasit in clasament pe moldoveni, acumuland 20 de puncte.

Gorjenii au rezolvat meciul inca din prima repriza. Matulevicius a deschis scorul cu latul din 7 metri, iar in minutul 43 Breeveld a majorat diferenta cu o lovitura de cap. In prelungirile primei parti, Eric a dus scorul la 3-0 din penalty.

Dezastrul pentru oaspeti a continuat. La 4 minute de la reluare, Eric a reusit „dubla” cu un sut spectaculos. Dominarea gazdelor a continuat, dar cei de la Botosani au inscris pe contraatac, prin Vasvari. Alex a semnat umilinta, 6-1, printr-o „dubla”.

Pentru echipa lui Pustai urmeaza meciul cu Fiorentina, de joi, din grupele Europa League.

Echipele de start:

Pandurii Targu Jiu: Stanca – Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovici – Anton, Breeveld – Buleica, Eric, Distefano– Matulevicius
Antrenor: Cristi Pustai
Rezerve: Mingote, Mamele, C. Cristea, Al. Ciucur, Nicoara, Paulinho, Alex

FC Botosani: Curileac – Maghici, C. Dinu, Ursu, Acsinte – M. Croitoru, Tincu, Vasvari, Fulop – Vraciu, Hadnagy
Antrenor: Cristi Popovici
Rezerve: Perianu, Poverlovici, Matei, Cirjan, Ghinga, Codoban, R. Radu

Iata si rezultatele inregistrate in partidele disputate, vineri, sambata si duminica, in etapa a XI-a a Ligii I, programul celorlalte meciuri si clasamentul competitiei.

Vineri
Corona Brasov – FC Vaslui 2-1
Au marcat: Bus ’17, Brata ’25 / Antal ’45 (penalti)

Pandurii Targu Jiu – FC Botosani 6-1
Au marcat: Matulevicius ’15, Breeveld ’43, Eric de Oliveira ’45a2 (penalti), ’49, Dos Santos ’73, ’89 / Vasvari ’70

Ceahlaul Piatra Neamt – CFR Cluj 0-1
A marcat: Tade ’69

Astra Giurgiu – Dinamo Bucuresti 2-1
Au marcat: Budescu ‘1, Bukari ’21 / L. Rus ’45a3